59 osób próbowało w czwartek przedostać się z Białorusi do Polski
Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że wśród cudzoziemców byli obywatele 8 państw: Erytrei, Iranu, Syrii, Jemenu, Afganistanu, Somali, Iraku i Gwinei. Przy granicy była też prawdopodobnie jedna osoba – przewodnik grupy, który po doprowadzeniu jej do granicy wrócił na Białoruś.
Od początku września odnotowano 244 próby nielegalnego przekroczenia polsko-białoruskiej granicy, w sierpniu - według statystyk SG - było to 2,8 tys. prób.
Z danych SG wynika, że od początku roku na granicy polsko-białoruskiej było 21 tys. prób jej nielegalnego przekroczenia. W tym roku na granicy z Białorusią ujawniono migrantów pochodzących z 50 różnych państw.
Na długości 186 km granicy z Białorusią zbudowana została w 2022 roku stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Jej uzupełnieniem jest system kamer i czujników, który powstał na 206 km tej granicy i w całości jest już użytkowany przez polskie służby graniczne.
W 2024 r. ma ruszyć budowa takiej elektronicznej zapory również wzdłuż rzeki Bug w Lubelskiem oraz Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Firmy, które wykonają tę zaporę, mają być wyłonione do końca 2023 r. a inwestycja sfinansowana ze środków UE. Kamery i czujniki ruchu będą instalowane na brzegach rzek w pasie drogi granicznej.(PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ mark/
