46 migrantów próbowało w czwartek dostać się nielegalnie do Polski
SG podała na Twitterze, że pięciu obywateli Somalii i pięciu obywateli Iraku w okolicy placówki granicznej w Płaskiej przeprawiło się pontonem przez rzekę Wołkuszanka.
Za pomocnictwo przy nielegalnym przekraczaniu granicy zatrzymano trzech Ukraińców i jednego obywatela Gruzji na terenie działania strażnicy w Kuźnicy oraz obywatela Uzbekistanu w okolicy Narewki.
Według danych SG, w styczniu 2023 r. zatrzymano blisko 1,5 tys. migrantów, którzy chcieli nielegalnie dostać się z Białorusi do Polski.
W 2022 roku na odcinku granicy z Białorusią liczącym 186 km długości powstała stalowa zapora (bariera) o wysokości 5,5 m. Nie zakończyła się jeszcze budowa zapory elektronicznej, która powstaje na nieco ponad 200 km i jest systemem m.in. kamer i czujników.
Do tej pory włączono do użytku siedem odcinków perymetrii, o łącznej długości 127 km. Pozostały do uruchomienia jeszcze cztery o długości ok. 78 km, ale - jak wcześniej informowała SG - ich odbiór będzie przesunięty w czasie, bo opóźnia się dostawa kamer termowizyjnych.
Od 1 stycznia 2023 r. obowiązują przy granicy z Białorusią w Podlaskiem przepisy o pasie drogi granicznej i rozporządzenie wojewody podlaskiego (z września 2021 r.) o zakazie przebywania na tym pasie, czyli zewnętrznej granicy UE.
Pasem drogi granicznej jest – według definicji z ustawy o ochronie granicy państwowej – obszar o szerokości 15 metrów, licząc w głąb kraju od linii granicy państwowej lub od brzegu wód granicznych albo brzegu morskiego.
Obowiązujący zakaz nie obejmuje właścicieli gruntów leżących w pasie drogi granicznej, oznakowanych szlaków turystycznych i kąpielisk. Teren oznaczony jest tablicami "Pas drogi granicznej – wejście zabronione".(PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ akub/