Śląskie/ Uroczystość nadania sztandaru Aresztowi Śledczemu w Tarnowskich Górach
Uroczystość, zorganizowana w pałacu w Rybnej, poza przedstawicielami Służby Więziennej i władz, zgromadziła też m.in. pracowników Lasów Państwowych i przedstawicieli Kościoła.
Nadzorujący Służbę Więzienną wiceminister sprawiedliwości Michał Woś zaznaczył w swoim wystąpieniu, że nadanie sztandaru to najważniejsze wydarzenie i wielkie wyróżnienie dla każdej jednostki mundurowej. Jak mówił, sztandar ma funkcję jednoczącą, reprezentacyjną i jest nośnikiem wartości, zgodnie z dewizą "Bóg, honor, ojczyzna".
Woś przytaczał statystyki, według których 96 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swojej okolicy. „To jest właśnie miara waszego sukcesu - to poczucie bezpieczeństwa, które w społeczeństwie jest. Na to się składa oczywiście praca wszystkich służb, przede wszystkim służb mundurowych, ale w tym działaniu na rzecz bezpieczeństwa państwa, bezpieczeństwa wewnętrznego, praca tych, którzy nas chronią przed sprawcami przestępstw, jest w sposób szczególny widoczna” - ocenił.
„Przyjęło się, że Służba Więzienna to ta, co pełni swoją rolę, swoją funkcję za murami. To prawda, to jest podstawowy obowiązek i zadanie Służby Więziennej, żeby izolować sprawców przestępstw, a dzięki temu chronić społeczeństwo” - powiedział i zaznaczył, że w ostatnim czasie w związku z pandemią, a później rosyjską agresją na Ukrainę, funkcjonariusze SW wyszli poza swoje codzienne obowiązki i włączyli się w pomoc, koordynując produkcję maseczek przez osadzonych czy pomagając uchodźcom.
Wiceminister wyraził też zadowolenie z realizacji programu „Praca dla więźniów”, dzięki któremu obecnie pracuje już 96 proc. osadzonych zdolnych do pracy. Dziękował za to funkcjonariuszom SW, ale też Lasom Państwowym, które należą do największych partnerów programu.
Również dyrektor generalny Służby Więziennej gen. Jacek Kitliński podkreślił, że nadanie sztandaru jest wyjątkowym wydarzeniem, które na stałe zapisze się w historii tarnogórskiego aresztu. „Dostajecie coś najcenniejszego, co każdy funkcjonariusz może dostać” - mówił. Podkreślił konieczność dbałości o wartości, które wyraża sztandar - tradycję, wierność, honor i męstwo.
„Przestrzeganie wszystkich tych wartości jest niezwykle ważne w pracy z innym człowiekiem, w przypadku osób pozbawionych wolności wręcz fundamentalne, żeby mówić o kształtowaniu ich właściwych postaw” - podkreślił gen. Kitliński. (PAP)
kon/ ok/