Mieszkanka Suwałk przekazała oszustom 30 tysięcy złotych
Na telefon komórkowy 79-letniej suwalczanki zadzwonił mężczyzna podający się za policjanta. Następnie podał numer swojej legitymacji. Powiedział seniorce, że szajka przestępcza ma ksero jej dowodu osobistego i jej oszczędności w banku są zagrożone. Następnie, rzekomy policjant, przekonywał seniorkę, że aby zabezpieczyć pieniądze powinna je przekazać policjantowi. Mundurowy miał osobiście odebrać gotówkę od kobiety. Rozmówca jednocześnie zapewniał seniorkę, że pieniądze zostaną jej zwrócone. Niestety 79-latka uwierzyła w historię oszustów i trzy godziny później przekazała 30 tysięcy złotych mężczyźnie, który przyszedł w okolice banku. Tego samego dnia rzekomy policjant kontaktował się z seniorką jeszcze kilkukrotnie. Pytał o samopoczucie i zapewniał, że jej pieniądze są bezpieczne. Następnego dnia kobieta nabrała podejrzeń, że mogła mieć do czynienia z oszustami i o całej sytuacji powiadomiła suwalskich policjantów.
Co zrobić, aby nie stać się ofiarą oszustów?
- Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o przekazanie pieniędzy, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Zadzwoń do innego członka rodziny i upewnij się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
- Policja lub prokuratura NIGDY nie prosi o przekazanie pieniędzy i NIGDY telefonicznie nie informuje o prowadzonych działaniach.
- Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
- Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.
- Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom.
- Powiadom o całe sytuacji Policję, dzwoniąc na numer alarmowy 112.