Nie trzeźwy pierwszy weekend wakacji
Suwalscy policjanci, dbając o bezpieczeństwo podróżujących podczas pierwszego wakacyjnego weekendu, zwracali uwagę także na stan trzeźwości kierowców. Niestety, wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę, jak poważnym zagrożeniem na drodze jest alkohol. Policjanci zatrzymali aż 4 kierowców, którzy wsiedli za kierownicę pod wpływem alkoholu.
W piątek po południu policjanci z suwalskiej drogówki kontrolowali prędkość na drodze krajowej numer 8i. Kilka minut po 16, w Raczkach zatrzymali do kontroli fiata, którego kierowca przekroczył dopuszczalną prędkość o 20 kilometrów na godzinę. Za kierownicą siedział 55-latek. Policjanci wyczuli od kierowcy alkohol. Badanie alkomatem wykazało, że miał on blisko 2 promile alkoholu w organizmie.
Tego samego dnia, tuż przed godziną 23 policjanci otrzymali zgłoszenie o uszkodzeniu pojazdu na ulicy Witosa w Suwałkach. Ze wstępnych ustaleń mundurowych wynikało, że kierowca volkswagena parkując uderzył w zaparkowane obok auto i oddalił się z miejsca zdarzenia. Okazało się, że sprawcą tego zdarzenia jest 53-latka. Badanie stanu trzeźwości kobiety wykazało niemal 0,7 promila alkoholu w organizmie.
Z kolei w nocy z soboty na niedzielę policjanci z Posterunku Policji w Słobódce, podczas patrolowania gminy Szypliszki, w Kaletniku zauważyli audi, które poruszało się od lewej do prawej krawędzi jezdni. Mundurowi natychmiast zdecydowali sprawdzić co jest tego przyczyną. Podczas zatrzymania pojazdu do kontroli kierujący uderzył w tył bmw, które zatrzymało się przed przejazdem kolejowym. Badanie stanu trzeźwości 20-latka, siedzącego za kierownicą audi, wykazało ponad 1,5 promila alkoholu w organizmie.
Niechlubnym rekordzistą w tym gronie okazał się 46-latek zatrzymany dzisiaj w nocy na terenie gminy Raczki. Mężczyzna wsiadł za kierownicę zestawu ciężarowego mając 2,2 promila alkoholu w organizmie. Obywatel Białorusi stracił prawo jazdy i trafił do policyjnego aresztu. Natomiast jego zespół pojazdów został odholowany na parking.
Teraz dalszym losem nieodpowiedzialnych kierowców zajmie się sąd. Za tego typu przestępstwo grozi kara pozbawienia wolności do 2 lat, wysoka kara grzywny oraz zakaz prowadzenia pojazdów.
Odpowiedzialny kierowca, to przede wszystkim trzeźwy kierowca, który potrafi przewidywać sytuacje na drodze i nigdy nie wsiada za kierownicę, gdy wypije alkohol. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację i refleks kierującego. Hasło "Piłeś? Nie jedź!" jest zawsze aktualne.