reklama
kategoria: Na Sygnale
16 styczeń 2024

Ruszyły policyjne patrole narciarskie

fot. KMP Suwałki
Na stoku w Szelmencie pojawili się policjanci na nartach. Ich obecność to zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim korzystającym z tej formy wypoczynku. Będący pod okiem policjantów narciarze, zdecydowanie rzadziej decydują się również na jazdę po spożyciu alkoholu.
REKLAMA

W Szelmencie pojawili się policjanci pełniący służbę na stoku narciarskim. Czuwają nad bezpieczeństwem korzystających z tej formy wypoczynku zimowego. Mundurowi zwracają szczególną uwagę i uniemożliwią dalszą jazdę osobom uprawiającym narciarstwo lub snowboarding, które znajdują się w stanie nietrzeźwości bądź pod wpływem środka odurzającego. Szczególnym nadzorem objmują osoby, które nie ukończyły 16 roku życia, których to opiekunowie zobligowani są do niedopuszczenia ich do uprawiania narciarstwa zjazdowego bez kasku konstrukcyjnie do tego przeznaczonego. Narciarski policyjny patrol ma jednak przede wszystkim działać profilaktycznie.

Korzystając z zimowej formy wypoczynku warto pamiętać o regułach zawartych w dekalogu FIS, które należy traktować jako idealny wzorzec zachowania dla odpowiedzialnego i ostrożnego narciarza.

Kodeks FIS jest zbiorem reguł obowiązujących na stokach całego świata, zapoznaj się z nim zanim wyruszysz na trasy.

1. Wzgląd na inne osoby. Każdy narciarz powinien zachować się w taki sposób, aby nie stwarzać niebezpieczeństwa dla innej osoby i nie powodować żadnej szkody.

2. Panowanie nad szybkością. Narciarz musi zjeżdżać z szybkością stosowną do swoich umiejętności, rodzaju i stanu trasy oraz pogody.

3. Wybór kierunku jazdy. Znajdujący się na stoku narciarz, który za względu na lepszą widoczność z góry, dysponuje większą możliwością wyboru trasy jazdy, musi wybrać taki tor jazdy aby uniknąć wszelkiej możliwości zderzenia z narciarzem znajdującym się poniżej na stoku.

4. Wyprzedzanie. Wyprzedzanie może następować zarówno po stronie dostokowej jak i odstokowej, po stronie prawej lub lewej, lecz w takiej odległości, która pozwoli uniknąć potrącenia wyprzedzanego.

5. Przejazd i krzyżowanie torów jazdy. Narciarz, który przystępuje do zjazdu na trasie lub pólku narciarski m, powinien sprawdzić, patrząc w górę i w dół, czy nie spowoduje niebezpieczeństwa dla siebie i innych. To samo obowiązuje go przy każdym ruszaniu z miejsca po chwilowym zatrzymaniu.

6. Zatrzymanie się. Tylko w razie absolutnej konieczności narciarz może zatrzymać się na trasie zjazdu, zwłaszcza w miejscach zwężeń i miejscach o ograniczonej widoczności. Po ewentualnym upadku narciarz winien usunąć się z toru jazdy, tak szybko jak jest to możliwe.

7. Podchodzenie. Narciarz powinien podchodzić tylko poboczem trasy, a w przypadku złej widoczności powinien zejść zupełnie z trasy. To samo zachowanie obowiązuje narciarzy którzy pieszo schodzą w dół.

8. Stosowanie się do znaków narciarskich. Każdy narciarz winien stosować się do znaków narciarskich, ustawionych na trasach.

9. Wypadki. W razie powstania wypadku każdy, kto znajdzie się w pobliżu, powinien udzielić poszkodowanym pomocy.

10. Stwierdzenie tożsamości. Każda osoba wmieszana w wypadek, lub będąca jego świadkiem, jest zobowiązana podać swoje dane osobowe. (źródło: gopr.pl)

 
źródło: policja.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Suwałki
3.3°C
wschód słońca: 07:19
zachód słońca: 15:13
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Suwałkach

kiedy
2024-11-29 19:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-05 19:00
miejsce
Piwiarnia Warka, Suwałki, ul....
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-08 16:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2024-12-14 18:00
miejsce
Park Naukowo-Technologiczny,...
wstęp biletowany