Dwie wieże widokowe powstaną w Suwalskim Parku Krajobrazowym

fot. PAP
Za rok w Suwalskim Parku Krajobrazowym (SPK) powstaną dwie blisko 20-metrowe wieże widokowe, z których będzie można oglądać dolinę Czarnej Hańczy oraz najgłębsze jezioro w Polsce - Hańczę.
REKLAMA

Jedna z 19,5-metrowych wież powstanie we wsi Malesowizna-Turtul, gdzie mieści się siedziba Suwalskiego Parku Krajobrazowego. To malownicze miejsce w dolinie Czarnej Hańczy, jedno z najpiękniejszych w tym parku. Dodatkowo powstanie tam 10 miejsc parkingowych. Na wieży zostanie zainstalowana kamera do przekazu transmisji on-line.

"To cudowne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów, a także mieszkańców Suwalszczyzny. Po wybudowaniu wieży, będzie jeszcze bardziej atrakcyjne" - powiedziała PAP dyrektor SPK Teresa Świerubska.

Czarna Hańcza jest największą rzeką Suwalszczyzny. Rzeka wypływa z jeziora Hańcza i przez pierwsze kilometry płynie głęboką doliną w obrębie Suwalskiego Parku Krajobrazowego.

Druga identyczna wieża widokowa stanie we wsi Przełomka, na Górze Leszczynowej, nad jeziorem Hańcza. To najgłębsze jezioro w Polsce - ma 108,5 m głębokości, a niektóre źródła podają, że nawet 113 m.

"Wieża będzie stała niemal w połowie jeziora, więc będzie można zobaczyć akwen w całej okazałości" - poinformowała Świerubska.

W ramach projektu pt. "Polodowcowa rynna jeziora Hańcza – ścieżka edukacyjna promująca bioróżnorodność najgłębszego jeziora w Polsce oraz jego okolic" powstanie ścieżka o długości 10,5 km od wsi Stara Hańcza do Turtula. Nowa ścieżka połączy ze sobą już dwie funkcjonujące "Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy" o długości 1,5 km oraz "Doliną Czarnej Hańczy" o długości 3,5 km.

Modernizacji doczeka się także park podworski w Starej Hańczy. Odnowiona zostanie także ścieżka edukacyjna "Drzewa i krzewy parku podworskiego w Starej Hańczy". Projekt zakłada również remont miejsc wypoczynku w SPK, ustawienie ławek, huśtawek oraz elementów edukacyjnych np. z wizerunkami zwierząt i roślin.

Jak informuje SPK, większość elementów infrastruktury wykonana zostanie z naturalnych materiałów, takich jak kamień i drewno: sosna, świerk, dąb. Wieże widokowe wykonane zostaną ze stali odpornej na warunki atmosferyczne.

Wartość projektu wynosi prawie 2 mln zł, z czego dofinansowanie unijne to 1,61 mln zł.

Suwalski Park Krajobrazowy został utworzony w styczniu 1976 r. jako pierwszy park krajobrazowy w Polsce. Położony jest on na Pojezierzu Litewskim w regionie Pojezierza Wschodniosuwalskiego. Leży na obszarze czterech gmin - Jeleniewo, Wiżajny, Przerośl i Rutka-Tartak, należących do woj. podlaskiego. Powierzchnia parku wynosi 62,8 km kw., w tym około 60 proc. stanowią użytki rolne, 24 proc. lasy, 10 proc. wody, 4 proc. bagna i 2 proc. pozostałe grunty.(PAP)

Autor: Jacek Buraczewski

bur/ mhr/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Suwałkach

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 15:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 15:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany