W tym sezonie przewieźliśmy 100 tys. osób
"To całkiem dobry sezon dla naszej żeglugi, chociaż inni narzekają na mniejszą liczbę klientów. Pomogła nam pogoda. Lepszej nie mogliśmy sobie wymarzyć" - powiedział Aleksandrowicz. Dodał, że liczba pasażerów jest podobna do ubiegłorocznej.
Wówczas pod koniec września z usług ŻA skorzystało również ok. 100 tys. osób, a cały sezon zamknął się liczbą 110 tys.
Statki żeglugi ciągle pływają, ale w przeciwieństwie do wakacji pasażerowie to obecnie głównie grupy zorganizowane. Aleksandrowicz poinformował, że jeśli pogoda dopisze, to sezon zakończą pod koniec października, a może w listopadzie.
Największym zainteresowaniem wśród chętnych cieszył się w tym sezonie "rejs papieski" do Sanktuarium Maryjnego w Studzienicznej. W 1999 roku statkiem Serwy popłynął tam papież Jan Paweł II.
Pasażerowie chętnie pływali także na Rospudę. „Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyły się też krótkie, godzinne rejsy” – podkreślił Aleksandrowicz.
Żegluga Augustowska swoje rejsy regularne, jak i na specjalne zamówienia, wykonuje czterema statkami. Największa jednostka "Swoboda" może zabrać na pokład 330 osób, "Serwy" i "Sajno" - po 200 osób. Nowy statek „Bystry", który został zbudowany trzy lata temu, mieści 250 pasażerów.
Kompleks jezior i rzek augustowskich, wraz ze zbudowanym w XIX wieku Kanałem Augustowskim z kilkunastoma śluzami, uznawany jest za jeden z najatrakcyjniejszych turystycznie w Polsce, obok Wielkich Jezior Mazurskich. Popularność rejsów statków Żeglugi Augustowskiej znacznie wzrosła od czerwca 1999 roku, gdy na statku "Serwy" pływał papież Jan Paweł II, odpoczywający wówczas w klasztorze w Wigrach w czasie pielgrzymki do Polski. (PAP)
autor: Jacek Buraczewski
bur/ drag/