3 maj 2021

Warszawa: trzeci dzień akcji "Zaszczep się na majówkę" cieszył się dużym zainteresowaniem

Adrian Grycuk - /CC BY/-SA 3.0/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/pl/deed.en
Ani chłód, ani przelotny deszcz nie odstraszyły warszawiaków w trzeci dzień akcji "Zaszczep się w majówkę". Setki chętnych mimo niesprzyjającej pogody przyszło w poniedziałek do punktu na placu Bankowym, aby przyjąć szczepionkę przeciw COVID-19. Do godz. 16 ponad 700 osób było po szczepieniu.
REKLAMA

Jedną z osób na placu Bankowym, która przyszła na szczepienie w poniedziałek był 38-letni pan Sebastian z Bielan. "Chciałem szybko się zaszczepić - to tylko jedna dawka i mam wakacje w perspektywie. Mam też nadzieję, że te już będą normalne" - mówił o powodach, dlaczego zdecydował się stać w kolejce na placu Bankowym. To tylko jedna dawka – to też jest zachęcające – jedno szczepienie i z głowy" - dodał.

Pan Sebastian stał w kolejce od godz. 12.15. Jak mówił, kolejka szła w miarę szybko. Po godz. 15 był po szczepionce. "Za zimno się ubrałem. Ale zdążyłem przed deszczem" - mówił szczęśliwy po szczepieniu. "Lekarz jak mnie kłuł, mówił, że robi co najmniej 1000 zastrzyków dziennie" - powiedział.

Z kolei 35-letnia Pani Katarzyna z Muranowa, która też przyszła na szczepionkę, mówiła, że cieszy się, że idzie to tak sprawnie jak to możliwe, bo ona też zasugerowała się tym, że rano było trochę słońca i zbyt lekko się ubrała. "Cieszę się na szczepionkę, a wcześniej na ciepłą herbatę" - zażartowała. "Szczepionka to dla mnie powrót do normalności: wyjścia na miasto bez obaw, spotkania się z ludźmi w restauracji, czy bezpieczne wakacje" - dodała. Ona podobnie jak Pan Sebastian stała w kolejce około trzech godzin. Przyszła chwilę przed godz. 13, a przed godz. 16 była po szczepieniu.

Czekającym w kolejce warszawiakom pośpieszył na pomoc stołeczny ratusz. Na placu Bankowym pojawiły się miejskie autobusy, które służą jako poczekalnie. "Pogody nie zmienimy, ale dla czekających na szczepienie na pl. Bankowym podstawiliśmy trzy wyjątkowe poczekalnie. Jeden z autobusów jest przeznaczony dla osób po szczepieniu" - informował na początku akcji prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Dla chętnych przygotowano także stoiska z ciepłą herbatą. Stojącym w kolejce, aby akcja szła szybciej - już w kolejce - rozdawano formularze do wypełnienia przed szczepieniem. Przed wejściem na szczepienie żołnierze WOT mierzyli pacjentom temperaturę. W kontenerze do szczepień są cztery osoby - dwie przygotowują szczepionki, a dwie szczepią.

Akcja "Zaszczep się w majówkę" cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem przez całą majówkę. Pierwszy i drugi dzień pracy mobilnego punktu szczepień okazał się wielkim sukcesem. W poniedziałek sytuacja nie uległa zmianie - kolejne setki osób przyszły na szczepienie.

Mobilny punkt przed miejskim ratuszem i urzędem wojewódzkim czynny jest od godziny 10 do 18. W poniedziałek zaszczepić się mogą osoby w wieku 34 lat i starsze. Nie trzeba się wcześniej rejestrować, wymagane jest jedynie aktywne e-skierowanie. Mazowiecki Urząd Wojewódzki informował przed godz. 16, że zaszczepiono już ponad 700 osób, a na szczepienie oczekuje ponad 300 osób, więc zamknięto kolejkę osób oczekujących na szczepienie.

Szczepienia wykonywane są jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson. (PAP)

Autorka: Natalia Kamińska

nmk/ robs/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Suwałkach

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 15:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 15:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany