27 marzec 2021

Wojewoda podlaski: w regionie zajętych ponad 60 proc. łóżek dla pacjentów z koronawirusem

fot. PAP
Ponad 60 proc. łóżek przeznaczonych dla pacjentów z koronawirusem było zajętych w piątek w podlaskich szpitalach - powiedział w sobotę po południu na konferencji prasowej wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
REKLAMA

Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na 1427 łóżka na pacjentów z COVID zajętych było w piątek 874 z nich. Jeśli chodzi o respiratory, to na 121 respiratorów zajętych było 91.

Paszkowski mówił o sytuacji związanej z miejscami covidowymi w podlaskich szpitalach.

"W naszym wojewódzkie sytuacja w tym zakresie oczywiście jest trudna, ale jeżeli chodzi o zajętość łóżek, ona się kształtuje na poziomie, wczoraj (w piątek) na poziomie 61 proc. zajętości, trochę wyżej mamy zajętość respiratorową" - mówił wojewoda. Podkreślił, że sytuacja jest trudna, ale - jak mówił - "staramy się ją stabilizować".

W sobotę został uruchomiony drugi szpital tymczasowy w regionie, który znajduje się w hali sportowej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku przy ul. Wołodyjowskiego; wczesnym popołudniem trafiła tam pierwsza pacjentka, 88-letnia mieszkanka Białegostoku. Pierwszy szpital tymczasowy działa w klinikach zakaźnych Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku przy ul. Żurawiej.

"To, że uruchomiliśmy ten drugi szpital tymczasowy, jest związane i z sytuacją epidemiczną, ale i również z kwestią taką, że, tak jak było wcześniej przeze mnie zapowiadane, kiedy będziemy mieli konieczność zwiększania bazy łóżkowej w tych szpitalach tymczasowych, to on zostanie uruchomiony, a to się wiąże z ilością pacjentów, których już mieliśmy w tym funkcjonującym w zasadzie od początku, szpitalu tymczasowym przy ul. Żurawiej" - powiedział Paszkowski.

W szpitalu tymczasowym przy ul. Wołodyjowskiego dostępnych jest 56 miejsc, w tym cztery respiratorowe. Natomiast w szpitalu przy ul. Żurawiej w sobotę - jak informował szpital - zajęte były wszystkie łóżka, w sumie 81.

Wojewoda zapewnił, że sytuacja i dostępność łóżek dla pacjentów z COVID-19 jest monitorowana i w razie potrzeby liczba miejsc będzie zwiększana w kolejnych placówkach. Mówił, że w piątek wydał kolejne decyzje o zwiększeniu liczby łóżek w szpitalu wojewódzkim w Suwałkach i Łomży. Dodał, że w przyszłym tygodniu będzie wydawał kolejne takie decyzje.

Podlaskie jest w grupie województw, gdzie odnotowywana jest najniższa w kraju dzienna liczba nowych zakażeń koronawirusem. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, w sobotę w regionie odnotowano 559 nowych zakażeń koronawirusem, zmarło 17 osób.(PAP)

autorka: Sylwia Wieczeryńska

swi/ je/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez Suwałkach

kiedy
2021-09-12 17:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-10-10 15:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-05 19:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany
kiedy
2021-11-18 15:00
miejsce
Suwalski Ośrodek Kultury, Suwałki,...
wstęp biletowany